Blog

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

by آشپزی زعفران, سور زعفران in آگوست 19, 2018

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

در سایت سور زعفران میتوانید انواع دسر و غذاهای ایرانی و ایتالیایی و مکزیکی و… را مشاهده کنید. از جمله دسر های که کاربران از ما خواسته اند

تهیه تارت انبه زعفرانی به روشی آسان در منزل

تهیه دسر ایتالیایی سمیفردو انبه زعفرانی و پسته در منزل

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی خانگی

با کلیک بر روی هر یک ار موارد بالا میتوانید از مطالب استفاده نمایید. با سور زعفران میتوانید زعفران اصل و مرغوب را خرید نمایید.سور زعفران با همکاری 800 کشاورز خراسان بهترین زعفران را در اختیار شما قرار میدهد

دسر زعفرانی با رویه ژله

مواد لازم برای تهیه دسر زعفرانی با رویه ژله

نشاسته ذرت 3 قاشق غذاخوری سرپر

شیر 3 لیوان

شکر نصف لیوان یا 3/1 لیوان عسل

زعفران به میزان لازم

وانیل به میزان لازم

ژله آناناس 1 عدد

آب جوش 2 لیوان

میوه برای تزئین

طرز تهیه دسر زعفرانی با رویه ژله

اول از همه نشاسته ذرت در شیر سرد حل می کنیم و کاملا هم می زنیم تا گلوله نشود  بعد عسل یا شکر را اضافه کرده و روی شعله قرار می دهیم و مدام هم می زنیم وقتی که به غلظت مورد نظر رسید (مثل فرنی) وانیل و زعفران را اضافه کرده و از روی حرارت  برمی داریم.
مواد آماده شده را در  ظرف های مورد نظر می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا منسجم شود. در این فاصله ژله را مخلوط کرده با آب و هم می زنیم تا کاملا حل شود و کمی خنک شود، زمانی که  دسر نیم بند شد، ژله را با قاشق آرام روی دسر می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا خوب سفت شود و در آخر با میوه های مورد نظر دسر را تزئین می کنیم.

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

 

کرم موز زعفرانی

مواد لازم برای تهیه کرم موز زعفرانی

پودر ژلاتین 5 قاشق

شیر 2 لیوان

زعفران سابیده شده به میزان لازم

شکر 8 قاشق غذا خوری

موز 2 عدد

وانیل 8/1 قاشق چای خوری

طرز تهیه کرم موز زعفرانی

پودر ژلاتین را در نصق لیوان آب جوش بریزید و به روش بن ماری حل کنید. شیر را رو ی حرارت بگذارید و تمام مواد را داخل آن بریزید و اجازه دهید بجوشد و در آخر ژلاتین را به آن اضافه کنید و خاموش کنید. وقتی از جوش افتاد خامه را اضافه کنید و اجازه بدهید کمی خنک شود . سپس موز ها را حلقه حلقه کنید و بگذارید در یخچال تا کاملا منسجم شود. این دسر به صورت سفید یا کاکائویی نیز درست می شود.

مسقطی لوزی زعفرانی

می ‌توانیم این مسقطی را تک رنگ یعنی سفید یا زعفرانی تهیه کرده یا این‌ که آن را دو رنگ درست کنیم، به این صورت که ابتدا مسقطی سفید بدون زعفران را داخل ظرف می ‌ریزیم و می‌ گذاریم داخل یخچال یکی دو ساعت بماند تا خود را ببندد، بعد بقیه مسقطی را با زعفران مخلوط می ‌کنیم و روی مسقطی سفید می‌ ریزیم. این مقدار دسر برای 4 تا6 نفر کافی است و در مدت 50 دقیقه درست می‌شود.

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

 

مواد لازم برای تهیه مسقطی لوزی زعفرانی

کره 50 گرم

آب 7 پیمانه

شکر نصف پیمانه

نشاسته سفید 1 پیمانه

گلاب نصف پیمانه

خلال بادام نصف پیمانه

هل نصف قاشق چای خوری

زعفران نصف قاشق چای خوری

خلال پسته و بادام برای تزئین

طرز تهیه مسقطی لوزی زعفرانی

ابتدا نشاسته را با آب سرد مخلوط می‌ کنیم و روی حرارت می‌ گذاریم تا کم‌ کم غلیظ شود. اگر نشاسته را با آب گرم مخلوط کنیم گلوله می‌ شود، پس باید با آب سرد مخلوط ‌کنیم. وقتی که این مخلوط کمی غلیظ شد، شکر را اضافه می ‌کنیم و هم می‌ زنیم تا وقتی که جوش بیاید. وقتی که مواد جوش آمد، می‌ گذاریم روی شعله کم باشد تا قوام بیاید، سپس گلاب، خلال بادام و هل را اضافه می کنیم. ( از هل ساییده شده استفاده نمی‌ کنیم، بلکه از دانه‌های هل استفاده می‌کنیم تا رنگ مسقطی را سیاه نکند ). مواد را خوب هم می ‌زنیم.

وقتی از کناره‌ های ظرف شروع به حباب زدن کرد، به جوش آمد و غلیظ‌ شد، کره را اضافه می ‌کنیم. به جای کره نمی ‌توان از روغن مایع استفاده کرد، چون روغن مایع طعم کره را به مسقطی نمی‌ دهد. وقتی زعفران ساییده شده را اضافه کردیم، قابلمه را از روی حرارت بر می ‌داریم تا کم‌ کم رنگ زعفرانی بگیرد. این دسر را می ‌توان به دو صورت سرد و گرم مصرف کرد. می‌ توانیم بعد از آماده شدن مسقطی، آن را در یک ظرف بزرگ بریزید و به صورت لوزی برش بدهید و یا در ‌‌نهایت آن را در کاسه ‌های یک نفره بکشید.

خرما شکم پر زعفرانی

مواد لازم برای تهیه خرما شکم پر زعفرانی

خرما یا رطب 25 عدد

گلاب 4/1 لیوان

شکر 4/1 لیوان

نشاسته ذرت 2 قاشق غذا خوری

زعفران دم کرده به میزان لازم

خامه صبحانه 1 قاشق غذا خوری

پودر پسته برای تزئین

 

 

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

طرز تهیه خرما شکم پر زعفرانی

اول نشاسته و شکر را در گلاب بریزید و مخلوط کنید بعد زعفران را اضافه کنید. خامه را در یک شیرجوش یا قابلمه ی کوچیک بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید و هم بزنید تا خامه گرم و روان شود. بعد مخلوط نشاسته و زعفران را به آن  اضافه کنید. و روی حرارت ملایم هم بزنید تا کم کم به غلظت مناسب برسد. دقت کنید حرارت زیاد نباشد که خیلی سریع غلیظ شود زیرا در این صورت خامی نشاسته گرفته نمی شود. بعد با چاقو شکم خرما را باز کنید وهسته ان را خارج کنید. زمانی که فرنی خنک شد آن را در قیف بریزید و با کمک قیف، داخل خرماها را پر کنید و روی آن پودر پسته بریزید. میتوانید خرماها را توی کپسول روغنی کوچیک بگذارید.  این یک مدل دسر عربی است که در کنار نسکافه تلخ یا چای فوق العاده  می شود. اگه چند ساعت در فضای باز باشد روی آن خشک می شود ، البته طعم آن تغییری نمی کند ولی بهتر است در یک ظرف در بسته در یخچال قرار دهید تا زمان سرو تازه باشد.

 

طرز تهیه انواع دسر های زعفرانی در منزل بخش دوم

 

کرم زعفرانی به شکل رز

مواد لازم برای تهیه کرم زعفرانی به شکل رز

شیر 2 لیوان

شکر نصف لیوان

خامه 1 پاکت

پودر ژلاتین 2 قاشق سوپ خوری

زعفران به مقدار لازم

گلاب 1 قاشق سوپ خوری

طرز تهیه کرم زعفرانی به شکل رز

پودر ژلاتین را با آب مخلوط می کنیم و میگذاریم به روش بن ماری تا حل شود. شیر و شکر را روی حرارت متوسط میگذاریم تا شیر بجوشد و شکر در آن حل شود. (اگر بنظرخودتان شکر کم بود می توانید اضافه کنید. بسته به ذائقه شما دارد ) زمانی که  شیر جوشید زعفران و گلاب را اضافه کرده و کاملا هم می زنیم تا رنگ زعفران کاملا باز شود. بعد ژلاتین را اضافه و مخلوط می کنیم تا یک دست شود وقتی حسابی خنک شد خامه را اضافه می کنیم و مواد را یک دست می کنیم بعد هم توی قالب مورد نظر می ریزیم. به مدت چند ساعت میگذاریم  دریخچال تا اصطلاحا خودشو بگیره و بعد در ظرف مورد نظر برمیگردانیم. برای این که راحت از قالب جدا شود می توانید قالب را کمی چرب کنید.

منبع : سور زعفران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط در واتس اپ
  سوالی دارید؟
  سلام
  سوالی دارید؟
  در واتس اپ میتونید تماس بگیرید.
  یا مستقیما تماس بگیرید: 09376775077