Blog

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

by اخبار زعفران, سور زعفران in آگوست 13, 2018

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

«کروسین» ماده‌ ای است موجود در زعفران که می ‌تواند مانع از بین رفتن فولیکول‌ های تخمدان شود. هم چنین این ماده قادر است سطوح سرمی استروژن و پروژسترون را نیز کاهش دهد. زعفران چاشنی است که از دیرباز در برخی از کشورها برای بهتر شدن رنگ و طعم غذا استفاده می‌ شود. یکی از اجزای اصلی زعفران، «کروسین» است. تا کنون چهار ماده‌ شیمیایی گیاهی به نام‌ های کاروتنوئید، فلاونوئید، ترپنوئید و کورکومین شناخته شده‌ اند که مسئول فعالیت‌ های فیتو شیمیایی دارو های گیاهی هستند.
کروسین، کاروتنوئیدی است که در زعفران یافت می‌شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که این ماده اثرات دارویی مختلفی دارد. خواص آنتی‌اکسیدان، ضد سرطان، ضد انعقاد، ضد درد، ضد افسردگی و ضد اضطراب کروسین تایید شده است. همچنین این ماده به عنوان یک درمان موثر در برابر بیماری آلزایمر، گرفتگی عروق، چربی خون و فشار خون بالا استفاده می‌شود. گیاهان دارویی مختلفی باعث بهبود باروری شده و به تعادل هورمونی کمک می ‌کنند و برخی از این گیاهان اثر متفاوتی دارند.

اختلال در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز- گناد محور می‌تواند عواقب ناخوشا یندی بر باروری داشته باشد. این محور نقش مهمی در تنظیم هورمونی سیستم تولید مثل دارد. تقریبا تمام ترشحات هیپوفیز توسط سیگنال‌ های هورمونی یا عصبی هیپوتالاموس کنترل می‌شود. هورمون‌های جنسی که از هیپوفیز ترشح می‌شوند نیز بر غدد جنسی یا گناد ها تاثیر می‌گذارند و به این شکل محور هیپوتالاموس – هیپوفیز- گناد شکل می‌گیرد.

در هیپوتالاموس پپتیدی به نام «کیس پپتین» یا «متاستین» وجود دارد که توسط ژن Kiss-1  کد می‌شود و به عنوان مهار کننده‌ متاستاز در سلول‌ های ملانوم شناخته شده است. این ژن در سلول‌ های عصبی هیپوتالاموس بیان می ‌شود و تنظیم‌کننده‌ ای کلیدی در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز- گناد در پستانداران ماده است و برای رشد فولیکولی و تخمک‌ گذاری در طول تولید مثل مورد نیاز است. سلول‌های عصبی بیان‌کننده‌ «کیس پپتین»، ترشح هورمون آزاد کننده‌ گنادوتروپین را تنظیم کرده و از این طریق هورمون تحریک ‌کننده‌  فولیکول را کنترل می‌کند. هورمون لوتئینی (LH) بر اساس تاثیری که در رشد و نمو اندام جنسی و محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – گناد دارد، اختلال عملکرد سلول‌ های عصبی کیس پپتین می‌ تواند منجر به نا هنجاری رشد جنین و نا باروری شود.

 

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

 

محققان مطالعه‌ ای انجام داده اند و تاثیر زعفران را بر محور هیپوفیز – گناد و بیان ژن هیپوتالاموسی kiss-1  در موش‌های صحرایی بررسی کردند. در این مطالعه‌ تجربی، 18 موش صحرایی ماده بالغ نژاد ویستار به‌ طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. گروه شاهد نرمال سالین (سرم فیزیولوژیک) و گروه تجربی دو دوز مختلف کروسین (100 و 200 میلی‌گرم بر کیلوگرم) هر دو روز یک ‌بار به مدت 30 روز دریافت کردند. پس از دوره‌ درمان، نمونه خون از قلب و سانتریفوژ بدست آمد.
سپس سطح سرمی هورمون تحریک‌ کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینی  (LH)، هورمون ‌های استروژن و پروژسترون با استفاده از روش ELISA   اندازه‌ گیری شد. بافت‌ های تخمدانی برای بررسی بافت‌ شناسی جدا شدند. بیان ژن هیپوتالاموسی Kiss-1  با استفاده از PCR real-time اندازه ‌گیری شد. تمام داده‌ ها با استفاده از روش آنالیز واریانس یک طرفه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

در موش‌ هایی که 200 میلی ‌گرم بر کیلوگرم کروسین مصرف می‌کردند، کاهش معنی ‌داری در تعداد فولیکول‌ های گرآف آترتیک (فولیکول از بین رفته) مشاهده شد. غلظت استروژن در گروه‌ های تجربی در مقایسه با گروه شاهد و غلظت پروژسترون در موش‌های صحرایی تیمار شده با کروسین 200 میلی گرم بر کیلو گرم در مقایسه با گروه شاهد، به طور معنا داری کاهش یافت. به صورت قابل توجهی بیان‌ های نسبی mRNA Kiss-1 به طور معنی‌داری در گروه‌های آزمایشی در مقایسه با گروه شاهد کاهش یافت.

نتایج این مطالعه که در آخرین شماره‌ «نشریه‌ بین‌ المللی باروری و ناباروری» پژوهشگاه رویان منتشر شده است، نشان داد که کروسین در سطح هیپوتالاموسی بیان ژن kiss-1 را کاهش می‌دهد. با این حال، کاهش بیان ژن Kiss-1  بر هورمون ‌های وابسته به جنسیت  LH و  FSH تاثیر نمی ‌گذارد. این موضوع نشان می‌ دهد که مکانیسم‌ های دیگری ممکن است این کاهش را متعادل کند. در سطح تخمدان، کروسین مثل یک عامل ضد آپوپتوتوزی عمل می ‌کند و از بین رفتن فولیکول‌ ها را کاهش می ‌دهد.

مصرف صحیح زعفران که حاوی ترکیبات زرد رنگ ( مشتقات کروستین ) است می ‌تواند تولید سروتونین را در مغز کنترل و درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی را در بر داشته باشد.
ترکیبات زرد رنگ زعفران ( مشتقات کروستین ) به خوبی در آب محلول‌ اند؛ پیکروکروسین از جمله ترکیبات تلخ است و مهم‌ ترین ترکیب مواد معطر (اسانس) سافرانال می‌باشد.

زعفران داری خواص نیرو بخش و قاعده ‌آور بوده به طوری که دم کرده پانزده گرم زعفران در یک لیتر آب و مصرف هر روز دو تا سه فنجان از آن در سه نوبت آثار مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی دارد. زعفران قاعدگی را تحریک کرده و درد کمر ناشی از اختلال قاعدگی را آرام می ‌کند. این پژوهش نشان می ‌دهد علت عوارض پیش از قاعدگی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین می‌ باشد که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می‌ گذارد.

 

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیکول های تخمدان

 

 

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و… دارد. اتصال سروتونین به برخی سلول‌ های تحریک کننده، نشان دهنده علایم افسردگی می ‌باشد به علاوه شرایط بیولوژیک و عوامل خاصی مانند تولید مثل، هورمون‌ های ژنتیک، بارداری، زایمان و یائسگی درافسردگی تاثیر دارند.

بررسی محققان بیانگر این است که در فرایند افسردگی در مغز با کمبود غلظت سروتونین رو به رو هستیم. افرادی که میزان تولید سروتونین در مغز آنها پایین است برای بهبود روحیه خود به غذای رنگین روی می‌آورند که این امر با استفاده از زعفران میسر است که سروتونین را در مغز زیاد می ‌کند، در نتیجه کاهش افسردگی را در پی خواهد داشت.

 فواید زعفران بیشمار است. زعفران جزء معدود خوراکی هایی است که  هم از نظر داروویی بسیار مفید است و هم طعم فوق العاده ای دارد. برخلاف خوراکی های مفید ولی بدمزه زعفران علاوه بر طعم و بوی بینظیری که دارد خواص بی شماری نیط دارد. تهیه زعفران مرغوب و اصیل ایرانی یک از دغدغه های مهم خرید زعفران است. سایت سور زعفران این امکان را برای شما فراهم آورده است که برای از بین بردن این مشکل زعفران را به طور مستقیم و بدون واسطه خریداری کنید

منبع : سور زعفران

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط در واتس اپ
  سوالی دارید؟
  سلام
  سوالی دارید؟
  در واتس اپ میتونید تماس بگیرید.
  یا مستقیما تماس بگیرید: 09376775077